Serien

V roku 2015 spoločnosť serien.lighting oslávila 30. výročie. S 35 stálymi zamestnancami, dílermi po celom svete a rozrastajúcou sa sieťou dizajnérov od Berlína po Tel Aviv sa môže spoločnosť považovať za určovateľa trendov v medzinárodnom svetelnom dizajne a než by zaspala na vavrínoch svojho úspechu, tak sa neustále snaží raziť novú cestu, zároveň ukazujúc, že inovácia a tradícia nemusia byť nutne v rozpore.

Začiatky v Kolíne

Keď sa Jean-Marc da Costa a Manfred Wolf stretli ako študenti, ani sa im nesnívalo o tom, že raz budú nasvecovať synagógu v USA pravdepodobne najmenšími nástennými LED svietidlami na trhu a vyhrajú množstvo dizajnových ocenení. Da Costa a Wolf nie sú rojkovia, sú to muži činu. Nemusí to znieť príliš romanticky, ale sila značky serien.lighting tkvie práve v tomto postoji a v guráži dať každému vývoju priestor, ktorý potrebuje. Status, Reflex, Basis, Quadrat a Lift – už tieto názvy prvých sérií svietidiel hovoria o veľkej výhode dua – o porozumení dizajnu. Jednoduchosť, čistota, pragmatickosť a vplyv Bauhaus-u a De Stijl-u. Krása postmoderného pluralizmu a vysoko ornamentálny dizajn 80-tych rokov, provokujúci svojou racionalitou a funkcionalitou – to je presne to, čím dvaja mladí dizajnéri zapôsobili na scénu dizajnu, keď odprezentovali svoje svietidlá v kolínskom obchode s nábytkom značky Martin Stoll v roku 1985. Ani nie 6 mesiacov potom už viac ako 30 obchodov s nábytkom držalo na sklade tie najžiadanejšie výrobky zo sortimentu mladej spoločnosti serien.lighting, čo možno považovať za prielom.

Doma vo Frankfurte

Frankfurt je pre Jean-Marca da Costu a Manfreda Wolfa domovom a zároveň ihriskom. Časť podnikovej kultúry serien.lighting zahŕňa aj sociálnu angažovanosť v regióne, ako napríklad spoluprácu s neziskovým podnikom Hainbachthal. Čiastočnou vášňou da Costu a Wolfa je dizajn pohostinstviev ako je reštaurácia « Margarete » v historickom centre, nasvietená svietidlami serien.lighting. Ako hold « Frankfurtskej kuchyni » reštaurácia zároveň demonštruje, že tradícia a modernosť môžu byť perfektními partnermi. Okrem osvetľovania budov sa serien.lighting etablovala ako organizátor a mediátor medzi dizajnom a kultúrou a jej prínos do umenia a architektúry možno vidieť v mnohých podujatiach.

Hľadanie inovácií

Dnes ešte viac ako inokedy je značka definovaná silou inovácie. Každé svietidlo je charakterizované svojimi špeciálnymi črtami, zatiaľ čo celá kolekcia je zjednotená nekompromisnou požiadavkou na kvalitu osvetlenia. Inováciu sprevádza dizajn. Pre svetlo platí v podstate to isté, čo pre parfém – je dobre, ak slúži svojmu cieľu ešte skôr, ako si ho ľudia všimnú. Takmer zabudnutá technika belgickej výšivky môže slúžiť ako inšpirácia pre nový produkt, buď v podobe tienidla novej stojanovej lampy a závesného svietidla GENTLE, alebo v podobe ľahkej konštrukčnej technológie, používanej pri filtrácii, adaptovanej v dizajne série REEF. Navyše rapídny rozvoj v sektore osvetľovania nastoľuje ako spoločenské, tak aj technické výzvy, ktoré zdolávať serien.lighting baví. Schopnosť symbiózy špičkovej technológie a dokonalého dizajnu firma demonštruje priekopníckymi LED inováciami a kolekciami starších modelov, konvertovaných na modely s LED technológiou. Nástenné LED svietidlo APP, ktoré je možné zložiť osobne a kolekcia LED svietidiel CURLING sú ideálne na použitie v súkromných objektoch vďaka optimálnemu svetelnému výkonu, ovládaniu svietivosti a rôznorodosti rozmerov. Okrem technicky orientovaných svietidiel, ktoré môžu byť použiteľné vo veľkom množstve, sa serien.lighting dostala vo svete dizajnu aj do pozície výrobcu jedinečných solitérov, ako je neprehliadnuteľná, dva metre vysoká stojanová lampa CENTRAL. Takéto svietidlá sú akýmsi formálnym vyhlásením spoločnosti, že slúžia aj ako prejav určitej relevantnosti k tzv. histórii svietidla, ako prejav určitého štandardu, za ktorého hranice ale serien.lighting rada zachádza.